piątek, 3 grudnia 2010

Black Book

Proszę uprzejmie Cesarzu, postaram się poprawić:)
Muszę przyznać, że kiedy zaczynaliśmy oglądać Black Book, pomyślałam sobie, że to kolejny film o młodej Żydówce próbującej przeżyć wojnę i choć pewnie będzie ciężki, to raczej niczym nie zaskoczy.
Jednak ma coś, co wciąga, nie jest „napakowany” scenami pełnymi okrucieństwa, aż tak, jak wiele filmów o tematyce wojennej, akcja porywa, trzyma w napięciu i raz po raz zaskakuje. Jak zawsze podkreślam, nie jestem miłośniczką filmów z wartką akcją, bo mnie strasznie nudzą, ale tu naprawdę czekałam na dalszy rozwój wydarzeń z zainteresowaniem.
Akcja rozgrywa się w Holandii w końcowym okresie okupacji nazistowskiej. Nasza główna bohaterka Rachela przed wojną była piosenkarką w Berlinie, teraz ukrywa się na wsi u chrześcijańskiej rodziny, ukrywają się również jej rodzice i brat, ale nie mają ze sobą kontaktu. Wkrótce dom w którym mieszka Rachela zostaje zniszczony, a mieszkająca tam rodzina ginie. Racheli udaje się uciec. Odwiedza prawnika, któremu jej ojciec powierzył rodzinne oszczędności i próbuje przedostać się na tereny zajęte przez aliantów.  W trakcie tej ucieczki spotyka swoją rodzinę, niestety ich radość trwa zaledwie kilka godzin, wszyscy uciekający Żydzi giną, dziewczyna zostaje sama. Rachela przyłącza się do ruchu oporu, zmienia imię na Ellis, włosy na blond i rozpoczyna pracę w biurze gestapo.Po woli życie Ellis coraz bardziej się komplikuje, zakochuje się w jednym z szefów Gestapo, ma też słabość do jednego z członków ruchu oporu. W jednym z gestapowców rozpoznaje mordercę swojej rodziny i pozostałych uciekających Żydów, wkrótce odkrywa, że należy on do szajki rzekomo pomagającej Żydom przedostać się na stronę aliancką, a tak naprawdę polującej na ich majątek. Zaczyna prowadzić śledztwo w tej sprawie, niestety wkrótce  zostaje oskarżona o szpiegostwo i wpada w ręce Niemców, z drugiej strony jest to tak rozegrane, że w oczach ruchu oporu kolaboruje z Niemcami. Oczywiste jest, że zdradził ją ktoś z ruchu oporu i dziewczyna jest zdeterminowana by rozwikłać wszystkie zagadki.
 Film ma wiele wątków, ciekawe wyraziste postaci, naprawdę dobrych aktorów, których nie znałam i trzyma w napięciu. Nic nie jest takie jak by się mogło wydawać.  Podczas ucieczki rodziny Ellis podejrzewałam, że to pułapka, ale trudno było przewidzieć jej ostateczne źródło. Choć domyślałam się, kto zdradził Ellis, źle oceniałam pobudki. Mąż się nie domyślił, widać jestem mądrzejszaJ
Postać głównej bohaterki jest bardzo dobrze zbudowana i zagrana. Na początku dziewczyna jest trochę trzpiotką i lekkoduchem, stopniowo poważnieje, kształtują ją kolejne wydarzenia. Po śmierci rodziców wpada w swoiste zobojętnienie, pozornie nic jej nie rusza, jest gotowa podjąć się ryzykownych zadań, nie dbając o własne życie. Stopniowo  staje się mniej odporna, gdy dowiaduje się o śmierci ukochanego, przechodzi ostateczne załamanie, ale odkrycie kto ją zdradził i chęć odnalezienia winnych śmierci rodziców daje jej od nowa siłę walki.

2 komentarze:

  1. nie widziałam ale muszę to nadrobić..pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. hihih dostałem z dedykacją no recenzja taka że powinni Ci Maliniak udział w zyskach odpalić! Cesarz

    OdpowiedzUsuń