piątek, 25 lutego 2011

Z cyklu szybkie, smaczne i wegetariańskie

Zacznę od instrukcji postępowania z awokado, bo zauważyłam, że wiele osób nie wie jak „je ugryźć”. Kupujemy niedojrzałe, twarde, o ładnej gładkiej skórce i kładziemy w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, po 1-2 dniach obracamy inną stroną do słońca, po 3-4 dniach jest miękkie i dojrzałe. (O ile nie ukradnie go kot, bo przecież to można turlać!), możemy to sprawdzić lekko naciskając skórkę, jeśli się ugina pod naciskiem, to znaczy, że miąższ jest już dojrzały, jeśli nie, zostawiamy na kolejny dzień lub dwa, nie naciskamy mocno, ani z wielu stron, bo miąższ zczerniej. Jeżeli awokado dojrzało, a nie chcemy go jeszcze użyć, chowamy do lodówki, to przedłuży jego życie o kolejne 2-3 dni. Podobno inny sposób, to zapakowanie awokado w papierową torebkę i odłożenie w ciepłe miejsce, żeby dojrzało, ale nigdy tego nie próbowałam, ja zazwyczaj mam awokado w domu i wykorzystuję do sałatek i guacamole jak dojrzeje. Dojrzałe awokado rozkrajamy wzdłuż, tak aby dojść do pestki, przekręcamy obie połówki, żeby je rozpołowić, wyciągamy pestkę i natychmiast wyciskamy sok z limonki, żeby nie zczerniało. Potem wybieramy miąższ łyżeczką.
Ja awokado uwielbiam i żałuję, że w Europie jest mała ich różnorodność, pamiętam, że byłam pod wrażeniem ilości odmian, podczas pobytu w Kolumbii, małe, ogromne, zielone, żółte, brązowe, no i serwowane z każdym posiłkiem!
Wegetariańskie (lub nie*) chilli z guacamole

Chili
1 duża czerwona cebula
2 czerwone papryki (jak widzicie na zdjęciu, użyłam żółtej, ale czerwona jest lepsza)
Puszka czerwonej fasoli
Puszka krojonych pomidorów
Pół szklanki rosołu warzywnego (ja po prostu dodaję pół szklanki wody i pół kostki rosołowej)
2 ząbki czosnku
Jedna wydrążona i drobno posiekana papryczka chilli, albo pół łyżeczki ostrej papryki, albo pół łyżeczki suszonych płatków chili, albo jedna suszona chilli dodana do gotowania i wyciągnięta przed podaniem (można więcej lub mniej jak ktoś lubi, moja opcja jest ostra, ale zjadliwa dla mniej odpornych)
Łyżka słodkiej papryki
Łyżka mielonego kminu
Ewentualnie sól do smaku (kostka rosołowa jest już słona)
¼ pęczka siekanej kolendry
Łyżka oliwy z oliwek
Wykonanie:
Kroimy paprykę i cebulę, podsmażamy na oliwie, dodajemy przyprawy, zalewamy pomidorami i rosołem, dusimy 10 minut, dodajemy fasolę i dusimy dodatkowe 10 minut, można też zrezygnować z wody i dodać fasolę z zalewą, ja tak wolę. Podajemy posypane kolendrą, z gęstym jogurtem lub kwaśną śmietaną i salsą awokado, można też z tortillą lub ryżem.
Guacamole/salsa awokado
1 dojrzałe awokado
Sok z jednej limonki
1 drobno posiekany pomidor
¼ posiekanej czerwonej cebuli
Łyżka siekanej kolendry
½ łyżeczki kminu
Szczypta soli
½ łyżeczki czerwonej papryki
Można dodać papryczkę chili jak ktoś lubi wszystko ostre , jeżeli przygotowuję guacamole do mięsa, dodaję papryczkę, ale do chili, które jest już samo w sobie ostre, nie.
Wykonanie:
Wyciągamy miąższ awokado łyżeczką do miseczki i rozgniatamy widelcem, dodając sok z limonki, a następnie posiekane pomidory, cebulę i kolendrę, kmin, sól i paprykę, chłodzimy przez około 20 minut i można zajadać.
Smacznego
*Jeżeli przygotowuję mięsne chili, to wszystkie składniki są takie same, dodaję tylko ½ kg mielonej wołowiny, pierwszym krokiem jest podsmażenie wołowiny, potem reszta zgodnie z przepisem na chili wegetariańskie, ale dodajemy znacznie więcej wody i dusimy około 1-1,5 godziny, pod koniec gotowania dodając fasolę.

3 komentarze:

  1. Hej, naszyjnik jest z rynku na przymorzu, a ile z ciekawości w hong kongu kosztowały te koturny?

    OdpowiedzUsuń
  2. dzieki :), oczywiscie musze to upichcic...

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej, te koturny były w różnych jakościach wykonania i skóry w różnych miejscach, już od około 100 zł do ponad 200, a naszyjnik piękny:)

    OdpowiedzUsuń